הארכיון הציוני אבל על לכתו בטרם עת של יעקב גרוס

יעקב גרוס. צילום: נדב ברקאי, אחיינו של יעקב גרוס.יעקב גרוס, במאי וחוקר קולנוע, נפטר ב-15 לפברואר בגיל 67. חוקר שאין שני לו מבחינת הידע והעשייה בתחום סרטי ארכיונים עבריים. 

 
גרוס נולד בלודז' שבפולין בשנת 1949 ועלה לישראל עם הוריו שנה לאחר מכן. הוא למד תיאטרון ותולדות האומנות באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנות ה-70 הוא ניהל את ארכיון הסרטים היהודיים באוניברסיטה העברית (לימים ארכיון שפילברג) והחל בשימור ובשחזור של סרטים שצולמו במאה ה-20 ונמצאו בארכיונים שונים בארץ ובעולם, בידיים פרטיות או אצל אספנים. הסרטים הללו שימשו להרצאות במסגרות שונות - סינמטקים, ארכיוני סרטים, מוזיאונים לאומיים ומוסדות לאומיים. בין השאר טיפל בשימור וברישום של עבודותיו של יעקב בן דב ("אבי הסרט העברי"), אוסף "אגא" של ברוך אגדתי, אוסף סרטי "כרמל-פילם" של נתן אקסלרוד ואוסף סרטי "מולדת" של ירושלים סגל.
 
בתחילת שנות ה-90 הוציא יחד עם אביו, הבמאי נתן גרוס, את "הסרט העברי: פרקים בתולדות הראינוע והקולנוע בישראל", שסיפר את סיפורו של הקולנוע המקומי מאז ימי תחילת היישוב היהודי בארץ ישראל. הוא ביים כ-30 סרטי תעודה, פרסם ספרי מחקר וקובצי סיפורים ושירה.
 
בשנת 1995 זכה גרוס בפרס נשיא המדינה על סרטו "נשיא ומאמין", בשנת 2001 קיבל אות הוקרה על תרומתו לקולנוע היהודי והישראלי מטעם סינמטק ירושלים, ובשנת 2011 קיבל את אות "יקיר האיגוד" מטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע. בתעודה שהוגשה לו נכתב: "תעודת 'יקיר האיגוד' מוענקת ליעקב גרוס על פועלו המתמשך במחקר ובתיעוד תולדות הסרט העברי, הצלתו, שחזורו, שימורו והנגשתו לציבור הרחב; על היותו הסמכות המקצועית בארץ ובעולם בנושא ארכיונאות של ה"תמונות הנעות"; על תרומתו הייחודית רבת השנים לקידום הארכיונאות של הקולנוע בארץ ולהעלאת המודעות של מקבלי ההחלטות לצורך הקריטי בשימור החומר הארכיוני האור-קולי, וכל זאת כמפעל חיים של איש אחד."

יהי זכרו ברוך.

לערוץ היו-טיוב של יעקב גרוס: https://www.youtube.com/playlist?list=UU2DsDvhYrWwPeaDE4tGGnsA