הארכיון הציוני במרוץ נגד עובש


מאת: גיא ג'מו, ראש מדור מפות, ורמי סלאמה, מנהל מעבדת השימור

 

בעקבות אירוע גשם קצר ועוצמתי בתחילת חורף 2020/2021 חדרו מי גשם למחסנים אחדים בקומות התחתונות של הארכיון הציוני המרכזי. עבודות תשתית לשינויי תוואי התחבורה, הנערכות בסביבת מבנה הארכיון, כוללות חציבת מנהרות וחפירת בורות. אלה גרמו לשינוי פני הקרקע ולירידת המפלס במטרים אחדים, וכך חדרו מים למחסנים המצויים מתחת לקרקע.


מי גשם שחדרו למחסן הארכיון 

מי גשם שחדרו למחסן הארכיון

 

רטיבות ולחות גבוהה במחסנים עלולים להוביל לנזק בלתי הפיך למסמכים, ולכן מיד עם גילוי הרטיבות התגייסו כל עובדי הארכיון לפינוי מהיר של מֵכלי הקרטון, שנפגעו ישירות מהמים, והעברתם לחלל יבש בקומה העליונה של הבניין. אל עובדי הארכיון הצטרפו עובדים מהמועצה הציונית, מההסתדרות הציונית העולמית ובנות שירות ממרכז הרצל. בהתאם להנחיות של רמי סלאמה, מנהל מעבדת השימור של הארכיון שפועלת מאז 2016 ואמונה על טיפול שימורי ועל מתן שרותי יעץ למדורים, התיקים הוצאו ממֵכלי הקרטון הרטובים, נפתחו, והושארו לייבוש בחלל מאוורר.


התיקים הושארו לייבוש בחלל מאוורר, ומֵכלי הקרטון הרטובים הוחלפו במֵכלים חדשים
מֵכלי הקרטון הרטובים הוחלפו במֵכלים חדשים, והתיקים הועברו לייבוש בחלל מאוורר

 

תיקים אחדים, שבאו במגע ישיר עם מים, טופלו מיידית על ידי יצירת הפרדה מלאה בין מסמך למסמך באמצעות נייר סופג עשוי כותנה (Blotter). כל עמוד הופרד בעדינות בעזרת כלים ייעודיים. במקביל נעשו פעולות מיידיות להפחית את אחוז הלחות במחסנים, שאליהם חדרו מים. מערכת המיזוג הופעלה על אוורור, דלתות הקומות הושארו פתוחות, והוצבו יבשנים וחיישני לחות אוגרי נתונים (Logger Data). 

 

עובדי הצ"ע התגייסו לסיוע מידי בהעברת תיקים וספרים מהמחסנים, שהצטברה בהם לחות גבוהה
עובדי הצ"ע התגייסו לסיוע מידי בהעברת תיקים וספרים מהמחסנים, שהצטברה בהם לחות גבוהה, ביניהם גם דור זביקלסקי, מנהל המחלקה למעורבות חברתית, תיקון עולם וטיפוח המורשת הציונית.

 

הוצאת התיקים מהמחסנים ופריסתם לייבוש באולם הקריאה 

הוצאת התיקים מהמחסנים ופריסתם לייבוש באולם הקריאה

 

טיפול מידי במסמכים רטובים: הפרדה בין הדפים הרטובים באמצעות נייר סופגטיפול מידי במסמכים רטובים: הפרדה בין הדפים הרטובים באמצעות נייר סופג
טיפול מידי במסמכים רטובים: הפרדה בין הדפים הרטובים באמצעות נייר סופג

 

מחשש לחדירת מים נוספת בלילה הבא, שהיה צפוי להיות גשום אף הוא, פונו מהמדפים הצמודים לקירות החיצוניים גם מֵכלים ותיקים שלא נפגעו, וכל המדפים הסמוכים חופו במחשש לחדירת מים נוספת בלילה הבא, שהיה צפוי להיות גשום אף הוא, פונו מהמדפים הצמודים לקירות החיצוניים גם מֵכלים ותיקים שלא נפגעו, וכל המדפים הסמוכים חופו ביריעות ניילון. במאמץ משותף הושלמו עד הערב הפעולות הנדרשות להפחתת הלחות, למניעת חדירה נוספת של מים ולטיפול בתיקים הבודדים שנפגעו. 

 
יצירת חיץ בין המדפים לקירות המזרחיים מחשש לחדירה נוספת של מי גשמים

יצירת חיץ בין המדפים לקירות המזרחיים מחשש לחדירה נוספת של מי גשמים

 

איסוף הנתונים מהחיישנים הראה שרמת הלחות במחסנים גבוהה מאוד, וכבר למחרת החל להיווצר עובש ראשוני על חלק מהמפות באחד ממחסני המפות. כדי להציל את המפות הנגועות ולמנוע את התפשטות העובש לאוספים נוספים נקבע בהמלצת המשמר, שכל אחת מ-20 אלף המפות באוסף הנגוע תעבור ניקוי יסודי פרטני להסרת העובש, ותוכנס לעטיפת מיילר (Mayler) לאחסון מיטבי. מיילר הוא חומר שקוף עשוי פוליאסטר נטול pvc עם תקן בין לאומי (I.S.O), המשמש לאחסון ארוך טווח של יצירות אמנות מוזיאליות ושל אוספי ארכיון, מכיוון שהוא שומר על יציבות לאורך שנים, לא דוהה ולא מצהיב.

 

מפות נגועות בעובש קיצוני
מפות נגועות בעובש קיצוני

 

הארכיון נערך מיידית למבצע. נרכשו שואבי אבק מתאימים, ציוד מגן מפני עובש לעובדים – חליפות, כפפות ומסכות, מברשות לניקוי, מעטפות מיילר ואריזות קרטון לאחסון. כוח עזר רב גויס למלאכה. מקרב קהילת המשמרים רבים נענו ברצון להושיט כתף ולסייע בעבודת הניקוי עצמה ובייעוץ מקצועי. אליהם ואל עובדי הארכיון הצטרפו בנות השירות של מרכז הרצל לקחת חלק במלאכת הניקוי. 

 

הוצאת המפות מהמחסן לקראת טיפול 

הוצאת המפות מהמחסן לקראת טיפול

 

עמדות עבודה והדרכת העובדים בשאיבת עובש מהמפותעמדות עבודה והדרכת העובדים בשאיבת עובש מהמפות
עמדות עבודה והדרכת העובדים בשאיבת עובש מהמפות

 

עבודות הניקוי והשימור נמשכו על פני כארבעה חודשים בתקופת הקורונה, שבה אולם הקריאה היה סגור לחוקרים, והארכיון עבד במתכונת חלקית (קפסולות). כך מבואת הכניסה ואולם הקריאה הפכו לסדנת ניקוי עם שש עמדות טיפול. העבודה נעשתה בשלבים ובצורה שיטתית: הוצאת המפות מן המחסן לפי סדר אל קרגלי קרטון; ניקוי העובש על ידי שאיבת כל מפה ומפה; אחסון זמני בקרגלים חדשים ונקיים; אריזת כל מפה בעטיפת מיילר מותאמת לגודלה, והצמדת פתקית טייבאק (Tyvek) עם הסימול; ניקוי יסודי של מדפי המחסן; החזרת המפות למחסן וסידורם במקום.

 

מפות עטופות​ במיילר לאחר ניקוי מעובש​
מפות עטופות​ במיילר לאחר ניקוי מעובש​

 

אחסון מחדש של המפות לאחר ניקוי ועטיפה במיילר 

אחסון מחדש של המפות לאחר ניקוי ועטיפה במיילר


תוכניות העבודה של הארכיון לטווח הרחוק כללו טיפול במפות בשיטות עבודה חדשות בהתאם לכללי האחסון והשימור המקצועיים, שהונהגו במעבדת השימור. הנסיבות אפשרו להוציא אותן אל הפועל מוקדם מהצפוי בבחינת מעז יצא מתוק. ההתארגנות המהירה, הנכונות, הרצון הטוב ורוח ההתנדבות אפשרו להציל את המפות ולמנוע נזקים. המפות המגולגלות הנוספות, השמורות במחסן שלא נפגע, יטופלו בעתיד. 

 

​​​