האלבום ההיסטורי | הציר הראשון בצ'ילה

מפתיע לגלות איך בארכיון הציוני עניינים שונים שזורים זה בזה כמו פקעת חוטים. כאשר מושכים בקצה של חוט אחד אי אפשר לדעת לאן הוא יוביל, והיכן הוא יסתיים. לאחרונה הופקד בארכיון אלבום תצלומים, שהיה שמור בביתה של מתנדבת בארכיון, שרה יואל. האלבום הוכן על ידי אביה, אהרון יואל, שהקים וניהל את בית הספר היהודי "אינסטוטו אובראו" בסנטיאגו, צ'ילה. הוא מתעד את הגשת כתב האמנה (כתב המינוי) של הציר הראשון של מדינת ישראל לצ'ילה, יעקב צור, בשנת 1950. במסגרת הביקור הוא סייר גם בבית הספר של אהרון, שסידר את התמונות מהביקור באלבום פרטי, והניח אותו למזכרת על מדף הספרים של משפחת יואל.

 

הארכיון הציוני קולט בדרך כלל ארכיונים של מוסדות או של אישים, אך גם פריטים בודדים הקשורים לציונות וליישוב היהודי בארץ ובתפוצות מגיעים לארכיון. פריטים אלה הם נדירים למדי, שכן פעמים רבות מוסדות ויחידים לא שומרים אותם, ולכן תרומתו של האלבום, שנמסר למשמרת באוסף התצלומים של ארכיון, היא גדולה. הוא מעשיר את המידע על הפעילות הציונית מחוץ לארץ ישראל ומשלים את הסיפור הציוני.

 

פרט לתמונות של ילדי בית הספר, המקבלים את פניו של הציר הישראלי, שמורות באלבום תמונות מהמעמד החגיגי של מסירת כתב ההאמנה לנשיא צ'ילה, גבריאל גונזלס וידלה ב-19 במאי 1950. תוך כדי דפדוף באלבום זיהינו, כי יעקב צור הוא אביו של ההיסטוריון מוקי צור, שהגיע במקרה באותו יום לארכיון כדי לחפש תצלומים עבור ספרו החדש.

 

מוקי הופתע לראות את תמונות אביו ואִמו באלבום. הוא זכר היטב את הנסיעה של משפחתו לדרום אמריקה בהיותו נער: הם הפליגו ממרסיי באנייה במשך שלושה שבועות (לא היו טיסות ישירות מישראל...), והגיעו לאורוגוואי בינואר 1949. מוקי סיפר, שכאשר האנייה התקרבה לרציף באורגוואי עמדו כ-25,000 איש עם דגלי ישראל, וכולם הקיפו את הציר הישראלי ואת משפחתו בעודם שרים את "התקווה". הקהילה המקומית הייתה נרגשת בשל הקמת מדינה יהודית אחרי אלפיים שנות גלות. קבלת פנים כזו חיכתה להם בכל מקום שאליו הגיעו בדרום אמריקה, מכיוון שיעקב צור שימש כציר ישראל גם באורוגוואי, בארגנטינה, בפרו ובפרגוואי. כאשר נחתו בצ'ילה במאי 1950, יהודים רבים קידמו את פניהם בשדה התעופה בסנטיאגו כולל ילדים ערוכים במסדר, וביניהם מסתבר הייתה גם שרה יואל. בעת טקס מסירת האמנה לנשיא צ'ילה המונים מהקהילה היהודית המקומית גדשו את הרחובות עד אפס מקום. להשלמת הסיפור העביר לנו מוקי תצלום שלו מניף את דגל ישראל לפני הגשת כתב ההאמנה במונטווידאו, אורוגוואי.

 

 

כריכת אלבום התמונות שהכין אהרון יואל כמזכרת מהביקור, סיוון תש"י, 1950

 

 

ורה ויעקב צור יורדים מהמטוס, מאי 1950

 

 

אהרון יואל (מימין) מלווה את בני הזוג בשדה התעופה

 

 

שרה יואל (שנייה משמאל) במסדר מקבלי הפנים של השגריר הישראלי בשדה התעופה בסנטיאגו  

"קהל יהודי רב ליווה בתשואות ובתרועות גיל את המרכבה בה נסע מר י. צור למקום הטכס בליווי ראש הטכס של צ'ילי" (הצפה, 19 מאי, 1950) למעלה: יעקב צור נוסע להגיש את כתב ההאמנה לנשיא, למטה: הרחובות הומי אדם

 נשיא צ'ילה עם יעקב צור

 

 

יעקב צור מבקר בבית הספר "אינסטוטו אובראו". מנהל ביה"ס, אהרון יואל, מימינו.

 

תלמידי בית הספר "אינסטוטו אובראו" שרים לכבוד הציר 

 

 

מוקי צור מניף את דגל ישראל לפני הגשת כתב האמנה במונטווידאו