וישב אחשורוש על הרצפה: מגילה מאוירת

מגילת אסתר מלאה בתיאורים של אולמות מפוארים, בגדים יקרים, אוכל והווי יומיומי של חצר המלוכה. באוסף הפריטים המוזֵאלי, השמור במרתפי הארכיון, נמצאת מגילת אסתר מיוחדת, המתארת בציורים מוחשיים והומוריסטיים סצנות מתוך סיפור המגילה. האיורים המרהיבים הללו צוירו בידי האמנית גבריאלה רוזנטל בתחילת שנות ה-50.​
 

גבריאלה רוזנטל נולדה במינכן שבגרמניה בשנת 1913. היא למדה אמנות בפריז ובמינכן, ועלתה לארץ ישראל בשנת 1935. היא הרבתה לרשום ולצייר את נופי הארץ, איירה ספרים רבים ופרסמה בכתבי עת כמו ה"פלסטיין פוסט". באמצע שנות החמישים עברה מירושלים להתגורר בעכו, בדלית אל כרמל, בבית אוליפנט ולבסוף בנהריה. בתקופה ה"צפונית" שלה, היא שימשה גם כמורה לאמנות בבתי ספר ערביים. היא נפטרה בשנת 1975.


הסגנון הייחודי של רוזנטל כלל סצנות מתוך חיי היומיום עם מבט הומוריסטי ואנושי על הדמויות שציירה. כמה עבודות מבטאות זאת היטב כמו ספר איורים "סמטאות ירושלים", שהציג תמונות שונות מחיי העיר - בדרך לבית הכנסת, פינת הסבלים, שוק הפירות ועוד, כמו גם האיורים שלה ב"ספר בישול פולקלורי" הכולל מתכונים לחגי ישראל, וכן ציורים של סמטאות העיר עכו המוצגים בימים אלה בתערוכה של מוזיאון אוצרות החומה בעכו.גבריאלה רוזנטל | כריכת ספרה של הציירת גבריאלה רוזנטל In and around Jerusalem, בהוצאת Tebo Press | מתוך תערוכת ציורים של גבריאלה רוזנטל במוזיאון אוצרות החומה בעכו (התמונות באדיבות מוזיאון אוצרות החומה בעכו)

 

בתחילת שנות ה-50 הודפסה מגילת אסתר יפהפייה, המעוטרת בציוריה המרשימים של גבריאלה רוזנטל, איורים שבהם ניכר סגנונה המיוחד של הציירת. המגילה עשויה מיריעות מחוברות, נתונה בתוך קופסת קרטון גלילית מעוצבת וכתובה בכתב סת"ם ספרדי. היא נדפסה בדפוס קאופר את ברן, בהוצאת  א. י. הרצפלדר, וזכויותיה שייכות להוצאת ז. צולשיין.


האיורים השזורים לאורך סיפור המגילה מלאים הומור וחן. רוזנטל איירה את הסצנות של המגילה באנושיות ובהתאם לנהוג בארצות המזרח. כך, למשל, מתואר המלך אחשוורוש בעת משתה היין שערך בתחילת מלכותו, כשהוא ואורחיו המכובדים יושבים על ערימת כריות ומטעמים רבים מונחים לפניהם על הרצפה. בין נשות הממלכה, שהתייצבו לפני המלך אחשוורוש שביקש למצוא לו מלכה חדשה, מצוירות נשים מתרבויות שונות: עלמה חשופת בטן, עלמה במעיל ארוך וגם עלמה כהת-עור (הרי הן הגיעו מ-120 מדינות שונות...).  כאשר המן מוביל את מרדכי על הסוס ברחובות שושן, משרת מחזיק שמשייה מעל ראשו של מרדכי להגן עליו מפני השמש, העוברים ושבים עוצרים את עיסוקיהם ומשתחווים לו, וגמל מגיח מאחורי בניין.  


איור למגילת אסתר של גבריאלה רוזנטל (TZ1\400)

איור למגילת אסתר של גבריאלה רוזנטל (TZ1\400)

איור למגילת אסתר של גבריאלה רוזנטל (TZ1\400)
איורים של גבריאלה רוזנטל  מתוך מגילת פורים, דפוס קאופר את ברן, הוצאת  א. י. הרצפלדר.

הזכויות שייכות להוצאת ז. צולשיין (TZ1\400)

 


לא ידוע כיצד התגלגלה המגילה היפה לארכיון אך היא ניתנה כשי לכבוד פורים בשנת 1953 מהורים לילדם האהוב. הארכיון הציוני מחזיק ברשותו מגילות אסתר ייחודיות נוספות, לכל אחת סיפור משלה...