במשך שנים יש לנו העונג להיעזר בשירותיו של אחד מצלמי ירושלים החשובים – ראובן מילון. השנה הוציא מילון אסופה של תצלומיו המופיעים בספר תצלומים שהוציא בהוצאה עצמית. הספר מספק הצצה מרתקת לירושלים של פעם, שכבר עברה מן העולם.
מילון, יליד 1928, נולד בירושלים, וחי בה כל חייו. הוא התחנך בבית הספר "תחכמוני", ולאחר מכן למד צורפות וריקוע מתכת ב"בצלאל". עם פרוץ מלחמת השחרור התגייס להגנה, ושירת בגדוד מכמש של חטיבת עציוני. הוא השתתף בקרב על גוש עציון, ונפל בשבי הירדני ביום ההכרזה על מדינת ישראל. עם שחרורו, החל לעבוד בשירות ההידרולוגי, למד צילום באופן עצמאי, "נדבק" בחיידק הצילום וממשיך בכך עד היום.
ראובן מילון בצעירותו (1949)
בשנת 1967 החל מילון לעסוק בצילום כמקצועו העיקרי והחל לצלם גם עבור מוזאון ישראל. עם השנים הפך למתעד חשוב של ההווי הירושלמי. עבודותיו זיכו אותו בפרסים רבים במשך כל שנות פעילותו, וביניהם פרס ראשון בתחרות הצילום של "בצלאל" (1954) ופרס ראשון בתחרות הצילום של מוזאון ישראל (1967).
אוסף התצלומים הנרחב שלו, הכולל כ- 64,000 נגטיבים, נסרק ב- 2011 על ידי ספריית הרווארד, והוא זמין בחלקו לצפייה גם בארכיון הציוני. מאוסף תמונותיו ניתן להיזכר (או להכיר לראשונה), בירושלים שהייתה ואיננה - כזו שכבסים התנופפו ברחובותיה מצד לצד ומשחקי כדורגל נערכו בה כל שבת בימק"א. כובסות, מתקני עטים, וחלבנים סיפקו את צרכי היומיום של התושבים. מי שנעליו מעט התלכלכו, יכול היה לפנות אל מצחצח הנעליים. ואם במעט בידור חפצת? המנגן על המסרק שמח להנעים את זמנך. כפי שכותב מילון בהקדמה לספרו, הצילומים מאפשרים לחוות את ירושלים של פעם ולהתאהב בה מחדש.
מתרחצים רוחצים לחופה של תל אביב אל מול האנייה "אלטלנה" הנטושה. תל אביב, 1949
![](/DocLib175/מוניות%20נשר%20תהלוכת%20אחד%20במאי%201950.jpg)
תהלוכת האחד במאי, מכונית של מוניות נשר, 1950
דוכן של מומחה לתיקון עטים נובעים ברחוב יפו, 1950
![](/PublishingImages/מצחצח%20נעליים%201951.jpg)
מצחצח נעליים מחכה ללקוחות, ירושלים, 1950
שוק מחנה יהודה בימים שלא היה מקורה, 1954
![](/PublishingImages/שוק%20מאה%20שערים%20ערב%20יום%20כיפור%201959.jpg)
השוק במאה שערים בערב יום כיפור, 1959
![](/DocLib175/יום%20כביסה%201953.jpg)
יום כביסה בירושלים, 1953
![](/DocLib175/מחלק%20חלב%201959.jpg)
החלבן מחלק חלב בין הבתים בשכונה, 1959
![](/DocLib175/כובסת%20ליד%20גבול%20ממילא%201968.jpg)
כובסת ליד גבול ממילא, 1968
![](/DocLib175/מנגן%20על%20מסרק.jpg)
ילדים נהנים מנגינתו של מנגן על מסרק, 1953
![](/DocLib175/כדורגל%20ביתר%20ירושלים%20ימקא%201977.jpg)
משחק של בית"ר ירושלים בימק"א, 1977
כל התמונות בגלרייה נלקחו מתוך הספר "הכל צילומים" מאת ראובן מילון, ירושלים תשע"ט, 2019.
עותקים ניתן לרכוש אצל הצלם בפלאפון: 054-4532570.