ארכיונים חוגגים 70

 

"ארכיונים חוגגים 70 לישראל" - זהו שמה של תערוכה וירטואלית, שתוצג לקראת יום הארכיונים הבינלאומי (10-9 ביוני). מדובר במיזם משותף של האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע, ישראל נגלית לעין / יד יצחק בן-צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל לכבוד שנת ה-70 של המדינה. מוסדות ויישובים שונים, ביניהם הארכיון הציוני, התבקשו לבחור פריט אחד מתוך האוספים שברשותם, המשקף את שבעים שנותיה של המדינה, ולצרף הסבר מדוע נבחר. הפריט יכול להיות מכל סוג וחומר, בעל ערך היסטורי ומנקודת מבט מקורית. ועדה משותפת בחרה את הפריטים שיוצגו לבסוף בתערוכה.

 

הארכיון הציוני החליט לשלוח תצלום לתערוכה הווירטואלית. ענת בנין, ראש מדור התצלומים, נאלצה להתמודד עם מצב לא פשוט של בחירת פריט אחד מתוך אוסף התצלומים העצום של הארכיון. בסופו של דבר היא שלחה לוועדה הבוחרת כמה תמונות, ומתוכן נבחרו שתיים. התמונות המרשימות שענת בחרה מופיעות לפניכן. 

 

 

PHG\1021407
 

את התמונה הראשונה שנבחרה לתערוכה בחרה אתי קפלן, המתנדבת בארכיון, ורושמת את ארכיון התצלומים של 'הדסה'. התמונה מתעדת את הנרייטה סאלד בעת קבלת פניהם של ילדי טהרן עם הגעתם ארצה בפברואר 1943. אירוע הגעת קבוצת הילדים לארץ ישראל הייתה אירוע שהסעיר את היישוב: בפעם הראשונה קיבל המושג "פליטי שואה" אופי מוחשי כל כך. הצילום אינו מראה את תלאות המסע, אבל ניכרים בו החיבה והקשר כלפיהם והאמון שיצרה הנרייטה סאלד עם הילדים.


PHG\1006093

התמונה השנייה שנבחרה מתעדת גם היא את ילדי טהרן לאחר הגעתם לבית הספר החקלאי בעינות. התמונה צולמה בעיצומו של שיעור עברית, שהתרחש על רקע הגבעות המוריקות בשנת 1943. על הלוח כתוב המשפט הנחוש: "אנו באנו ארצה!"


GNZB401789.jpg

בתמונה מופיעה מחצבה של חברת "עולים בונים" בנווה יעקב, ירושלים, בשנת 1919. זהו תצלום של צדוק בסן עם כמה אלמנטים יפים: עולים עם כובעי קסקט, יהודים העובדים בעבודת כפיים קשה, חלוצים על רקע הגבעות החשופות, מגן דוד בראש מבנה המחצבה וצלם יחיד ומיוחד – צדוק בסן.


NKH401480.jpg

תמונה של עולה מהונגריה בבאר טוביה עובד בחקלאות, המפעיל את הטרקטור במיומנות תוך כדי עישון סיגריה. הצלם, יוסף שווייג, צילם אותו בזווית מפתיעה על רקע השמיים הבהירים, פרפרזה על גיבורי המערבונים. התמונה מסוף שנות ה-40 ונמצאת באוסף קרן היסוד.


PHKH\1291119

בתמונה רואים ילדה מתוקה עם צמות ארוכות, הלומדת ברצינות רבה על גידול מלפפונים. הצלם זולטן קלוגר העביר בצילומו את החשיבות, שהעניקו ביישוב היהודי לחינוך הילדים לעבודה חקלאית בארץ ישראל. שנת 1947, תצלום מאוסף קרן היסוד.

 ​​

 

קישור למצגת של התערוכה הווירטואלית:

 

https://www.youtube.com/watch?v=872yFzUDf-E&feature=youtu.be