האלבום ההיסטורי: כינוס ציוני עולמי, 1945

בעליית הגג ובין מדפי הספרים מסתתרים לעיתים אוצרות שלא ידענו עליהם. אותם פריטים אוצרים בתוכם מידע רב ערך שיכול למלא חלקים חסרים בסיפור ההיסטורי. לאחרונה הגיע לארכיון אלבום תמונות, שנשמר במשך שנים רבות בביתה של הלן סמית' בארצות הברית, על מדף מתחת לטלוויזיה. באלבום נמצאו כ-100 תמונות, שצולמו בכינוס של התנועה הציונית בלונדון באוגוסט 1945. האלבום השתמר במשך שנים במשרד הלונדוני של "פועלי ציון" וניצל ע"י הנרי סמית', יו"ר סניף לייטונסטון של "פועלי ציון", כאשר המשרד נסגר בשנות ה-80. אשתו, הלן, התלבטה מה לעשות עם האלבום והתייעצה עם בריאן האריס לאן כדאי להעביר אותו. בריאן שמע על הארכיון הציוני, החליט שזה המקום המתאים והגיע לירושלים בטיסה מארצות הברית.

 

הוועידה הציונית העולמית הייתה הוועידה הראשונה שנערכה לאחר מלחמת העולם השנייה ועמדה בצל ההתאוששות מהמלחמה הקשה. היא כונסה בלונדון כדי להביע את הדרישה היהודית אל מול מדיניות הממשל הבריטי בארץ ישראל, ונטלו בה חלק כל האישים הידועים של התקופה. ד"ר חיים ויצמן, נשיא ההסתדרות הציונית העולמית, נשא את נאום הפתיחה ובו הוא פנה לממשלת בריטניה בדרישה לאפשר ליהודים לעלות לארץ ישראל ללא הגבלה ולקדם את הקמתה של מדינה יהודית. הוא פנה גם לארה"ב ולברית המועצות בבקשה לסייע בכך.
 
זהו אלבום מזכרת ("Stockbook"), בו צולמו כל נציגי המשלחות והצירים שהגיעו לכינוס. התמונות סודרו ומוספרו בתוך האלבום, שהועמד ביציאה מהכינוס, ומי שהיה מעוניין בכך היה יכול לדפדף באלבום ולרכוש את ההעתקים של התמונות אותן רצה לפי המספר.
 
התמונות המופיעות באלבום לא הגיעו לאוסף התצלומים של הארכיון ממקור אחר כך שלאלבום זה יש ערך מיוחד והוא העשיר את אוסף התצלומים של הארכיון.
 

 

 

חיים ויצמן בכינוס הלונדוני
 
 

 

משתתפי הכנס בכניסה לבניין
 
 
משתתפי הכנס בכניסה לבניין
 
 
 
קבוצה ממשתפות הכנס 
 
 

דוד בן גוריון נושא נאום במהלך הכינוס הלונדוני

 

 מבט לבימת הכבוד 
 
משתתפי הכנס בלונדון מאזינים לדוברים
 

 

 

משתתפי הכנס בלונדון מאזינים לדוברים
 
 
 
הבאת התיק.png
 בריאן האריס בביקור בארכיון הציוני בו נמסר האלבום למשמרת בארכיון