עשור למדינת ישראל

 סדרת כרזות שיצאו לכבוד שנת העשור (KRA\338)סדרת כרזות שיצאו לכבוד שנת העשור (KRA\270)סדרת כרזות שיצאו לכבוד שנת העשור (KRA\1687)

לכולנו יש נטייה להתייחס באופן מיוחד למספרים עגולים. תכונה זו לא פסחה גם על מדינת ישראל הצעירה, ותושביה התכוננו לחגיגות מיוחדות לכבוד העשור להקמתה. החגיגות היו גדולות יותר, מפגן זיקוקי הדינור היה מושקע יותר, הוצאו כרזות מיוחדות לציון שנת העשור, וכמובן שהעיתונים הוציאו מוספים מיוחדים ביום העצמאות.

 
שער המוסף ליום העצמאות של עיתון "הבקר"שער המוסף ליום העצמאות של עיתון "דבר"לכבוד יום העצמאות ה- 65 למדינת ישראל עברנו על המוספים החגיגיים מתוך אוסף העיתונים היומיים, השמורים בארכיון הציוני המרכזי. כאשר בוחנים את הסיכומים שנערכו במוספים הללו, ניתן ללמוד על החברה הישראלית בסוף שנות ה- 50 וגם לקרוא על אירועי הקמת המדינה קרוב לזמן התרחשותם. אפשר לראות איך המדינה הצעירה הסתכלה על שנותיה הראשונות – ההישגים שלה, תחומים שבהם היא צריכה להשתפר וגם תכניות לעתיד.
 
בקטעים שלפניכם מופיעות סקירות מהעיתונים במגוון נושאים, הקשורים לחגיגות העשור: תפקיד ה"סליקר" – תפקיד שעבר זמנו לאחר קום המדינה, אופן הפקת מטבעות ובולים מיד עם קום המדינה, הגעגוע למקומות שלא נשארו בידי ישראל לאחר מלחמת יום העצמאות, סיכום הישגי המדינה בתחומי החקלאות והארכיאולוגיה, סקירה על העלייה לארץ, וכמובן שלא נשכח את הראיון החגיגי עם ראש הממשלה המכהן דוד בן גוריון...