"הדסה" מאז ועד היום

ג'יימס רוטשילד מעביר את ניהול בית החולים לידי "הדסה" (PHG\1017399)ארגון "הדסה" ובתי החולים של "הדסה" בירושלים עוברים משבר קשה, שעליו מדובר רבות בתקשורת בימים אלו. בתי החולים של "הדסה" מהווים חלק בלתי נפרד מירושלים, מאז שנוסדו ועד היום. ארגון "הדסה" הוקם על ידי קבוצת נשים ציוניות מארה"ב על מנת לקדם את תחום הרפואה בארץ ישראל. בית החולים הראשון של "הדסה" החל לפעול בשנת 1918 במבנה בית החולים ע"ש מאיר רוטשילד. בית החולים "מאיר רוטשילד" נוסד על ידי הברון רוטשילד, ונקלע לקשיים במהלך מלחמת העולם הראשונה. לבקשתה של "הדסה" העביר הברון רוטשילד את בית החולים לניהולה, ואף עזר בשיפוץ בית החולים.
 
ארכיונה רחב ההיקף של "הסתדרות מדיצינית הדסה" שמור בארכיון הציוני, ובין השאר נמצא בו תיעוד על בתי החולים שניהלה. מסמכים שונים משנות ה- 20 וה- 30 של המאה הקודמת מעידים על חשיבותו של בית החולים בחיי היישוב. דיווחים של "הדסה" מתארים עלייה מתמדת במספרי החולים, שהתאשפזו בבית החולים. מסמכים נוספים מתארים את עזרתו של בית החולים בריפוי ובמניעת מחלות, שהיו שכיחות באותה תקופה, כמו טרכומה ומלריה. בית החולים פעל גם בתחום רפואת הילדים והתינוקות לצד התחנות לאם ולילד שהקימה "הדסה" (כיום "טיפת חלב"). פעולתם המשותפת הורידה את שיעור תמותת התינוקות ומחלות הילדים.
 
טקס הנחת אבן הפינה למבנה בית החולים של "הדסה" בהר הצופים. בין המשתתפים: הנרייטה סאלד, מנחם אוסישקין ונחום סוקולוב (NZO\631420)במהלך שנות ה- 30 התברר, שבניין בית החולים "מאיר רוטשילד" לא מספיק לצרכיה של העיר, שהחלה להתרחב ולגדול. בית החולים החזיק במבנים שונים ברחבי העיר, וכל אחד עסק בתחום רפואי אחר. מצב זה הִקשה על ניהול בית החולים, והוחלט להקים מבנה חדש, שירכז את המחלקות השונות. הבניין החדש הוקם ליד האוניברסיטה העברית בהר הצופים בשיתוף עם האוניברסיטה העברית. טקס הנחת אבן הפינה לבית החולים נערך בשנת 1934, והוא נפתח לקהל הרחב בשנת 1939. עם פתיחתו זכתה ירושלים לבית חולים מודרני עם מחלקות אשפוז, שיכלו לקלוט חולים רבים ולטפל בהם עם ציוד חדיש ועם צוות מיומן. בבית החולים נפתחו גם בית ספר לאחיות ומכוני מחקר. אישים חשובים מארצות ערב הגיעו במיוחד לארץ ישראל בכדי להתאשפז בבית החולים. בית החולים החדש הצעיד את שירותי הרפואה בארץ ישראל קדימה, והוכר כבית החולים המתקדם ביותר במזרח התיכון.