איגרת מיוליאן טובים

איגרת ששלח יוליאן טובים להלל יפה ב- 1940 מספרת על בריחתו של הסופר הנודע מפולין שנפלה בידי הנאצים

 

הסופר יוליאן טובים (1894, לודז' – 1953, זאקופנה) נחשב לאחד מגדולי הסופרים הפולנים של המאה ה - 20. טובים, פולני ממוצא יהודי, ביטא ברבות מיצירותיו את המתח ואת הדואליות שבין שני מרכיבי הזהות שלו – המרכיב היהודי והמרכיב הפולני. המרכיב הפולני היה משמעותי יותר עבורו, והוא ראה את עצמו לפני הכל כפולני, אך עם זאת חש גם קשר ברור ליהדותו. הוא החל את פעילותו הספרותית ב – 1913. בשנות ה - 30 הפך לאחד ממבקרי המשטר הפולני, וביקר במיוחד את נטייתו הקפיטליסטית ואת היחס לשכבות חלשות בחברה הפולנית. בהמשך החל לבקר גם את המשטר הנאצי. מיצירותיו החשובות: "אנו, יהודי פולין", "פרחי פולניה", ו"הזמיר שאחר לשוב".

 
בתקופת מלחמת העולם השנייה נמלט טובים מפולין, והגיע לדרום אמריקה ולאחר מכן לארצות הברית. האיגרת, המובאת כאן, נשלחה מטובים להלל יפה, כאשר הראשון נמלט מפולין, אך טרם יצא מאירופה. באיגרת הוא מגולל בפניו את הקשיים, במיוחד הכלכליים, בדרך למקלט בארצות הברית. יש לציין כי לאחר סיום המלחמה שב טובים לפולין, אותה ראה, גם לאחר השואה, כמולדתו היחידה.
 
 
פורטוגל, 26 ליוני, 1940

 

אס. או אס!
 
ידיד יקר! כמו שאתה רואה, אנחנו בפורטוגל, כבר כשנה אנחנו פליטים. אני לא אתאר לך את כל מה שעברנו בחודש האחרון, את כל הצרות והקשיים. תודה לאל, אנחנו חיים ובריאים. אנו נפגשים בניו יורק, כי אין ברֵרה אחרת. אנחנו מקווים לקבל ויזות לליסבון, ונגיע לשם בעוד מספר ימים. נמצאים שם כבר רבים, וצר לי לומר לך – שכל כספנו אזל. מה עלינו לעשות, יפה היקר? אני בטוח, שבאמריקה אמצא עבודה ופרנסה, אבל איפה למצוא את הכסף עבור הכרטיסים? אני יודע, שלך אישית אין כסף, אחרת הייתי פונה ישירות אליך, ואין לי ספק שלא היית מסרב לסייע. אבל עכשיו אני מוכרח לחפש מקורות אחרים. בבקשה ממך – תבקש מעמנואל טובים ומכל האנשים הידידותיים, שייאספו את הסכום הדרוש לנו. הסכום, כמובן, הוא די משמעותי, אבל, כמו שאומרים, אם כל איש עשיר ייתן חוט אחד בלבד, אז לאיש עני תהיה חולצה שלמה. ואנחנו – עניים, עניים מאוד. כל מה שתצליח לאסוף, אנא שלח בהקדם האפשרי דרך טלגרף לכתובת:
 
ליסבון, הקונסוליה של פולין, עבורי.
 
סלונימסקי וגרידזבסקי נסעו לאנגליה, ויטלין היה לפני שבוע בביאריץ, ואני חושב שגם הוא יצליח לעבור לכאן.
אל תשכחו אותנו, ותעשו את כל מה שאפשר, כדי להציל אותנו... ברכות לבביות מאת סטפה.
 
 
                                                                                                              שלך – יוליאן טובים
 

 

 

איגרת מיוליאן טובים להלל יפה (A13\249)