הכלבים של רודולפינה

                                                                                                                                            
רודולפינה מנצל הייתה מחלוצי אילוף הכלבים לצורכי צבא באירופה, והאישה שאחראית לשילובם במערך ההגנה ובצה"ל. ארכיונה האישי, הכולל מספר רב של תמונות, התכתבויות ומאמרים פרי עטה, מתעד את ראשית תחום אילוף הכלבים בארץ 
 
 
רודולפינה מנצל וחברים. (PHKH\1294768)סיפור האהבה של רודולפינה מנצל עם עולם הכלבים התחיל דווקא ברגל שמאל. בגיל ארבע  היא ננשכה על ידי כלבם של השכנים – זו הייתה אהבה ממבט ראשון. בגיל 14 כבר הייתה מוכרת בשכונה כילדה, שאוספת את כל הכלבים העזובים והפצועים בסביבה. הוריה סירבו להכניס הביתה את הכלבים שאספה בתקווה, שהבת תפסיק עם המנהג המגונה. כתגובה חסכה מנצל את דמי הכיס שלה, ושילמה לשכנים באזור שיישמרו על כלביה, שמספרם הגיע, לעתים, לכעשרים.
 
כלב, דבר עברית
רודולפינה מנצל נולדה ב- 1891 בווינה, למשפחה אמידה. היא סיימה את לימודי הדוקטורט בביולוגיה, בפסיכולוגיה ובכימיה באוניברסיטת וינה, ואף הייתה פעילה בחוגי סטודנטים ציוניים. עם סיום לימודיה  ב- 1915 התחתנה עם רודולף מנצל, רופא במקצועו. השניים עברו להתגורר בעיר לינץ שעל גדות הדנובה. מנצל הבעל חלק את האהבה של אשתו לכלבים, ולאחר מספר שנים פתחו בני הזוג חווה לגידול ולאילוף כלבים בביתם. בני הזוג ערכו מחקרים פסיכולוגים אשר נחשבו חלוציים ופורצי דרך, ובנוסף על כך העבירו קורסים לאילוף כלבים לצרכי ביטחון. מאפיין ייחודי של "כלבי מנצל" היה, שהם אומנו למלא אחר פקודות בעברית בלבד, בהתאם לנטייה האידיאולוגית של מאמניהם. רוב הכלבים נשלחו ליישוב היהודי בא"י, אך חלקם נשלח למשטרת אוסטריה וגם לצבא הגרמני. כך, בחוש הומור אירוני ששמור רק להיסטוריה עצמה, הכלבים הראשונים של הצבא הגרמני, אשר לימים יהפוך לצבא הנאצי, צייתו להוראות בעברית בלבד.
 
 
חיילים על ארבע
ב- 1938, בעקבות דרישת היטלר לגייס את יכולותיהם של בני הזוג מנצל בתחום אילוף הכלבים לטובת מכונת המלחמה הנאצית, הם ברחו מאוסטריה לארץ ישראל. זו לא הייתה הפעם הראשונה, שבה ביקרה מנצל בפלשתינה. ב- 1934 ערכה ביקור במקום, שמטרתו הייתה להכשיר לוחמי הגנה באילוף כלבים לצרכי שמירה. כאשר השתקעו בני הזוג בארץ, הם פנו במהֵרה להגשים את חזונם – אילוף כלבים לטובת היישוב היהודי. מנצל הקימה בקריית מוצקין את "המכון לחקר הכלבים ואילופם". במכון המשיכו בני הזוג לערוך מחקרים פסיכולוגיים, ופיתחו שיטה ייחודית לאימון כלבים. לכלבים נערכו מבחנים פסיכולוגיים אשר העריכו את רמת התאמתם ל"שירות צבאי". במסגרת פעילות המכון עסקה מנצל בשנים הראשונות בעיקר בשילוב כלבי שמירה בארגון "ההגנה" ובמערך השמירה של הקיבוצים. אחד מן ההישגים פורצי הדרך שלה בהקשר זה היה אימון הכלבים לאתר מוקשים. "ארגון נוהגי כלבי כשירות", יחידת הכלבנים של ההגנה, נוסד על סמך פועלה של מנצל. לאחר 1948 פעלה היחידה בשירות צה"ל. יחידה זו הפכה לבסיס של יחידת "עוקץ", יחידת הכלבנים של צה"ל.
 
           מנהלי המרכז לאימון כלבים עבור צה"ל, עם מנצל כיועצת מקצועית (PHKH\1294769)
           אימון כלבים לצרכי ביטחון (A293\104)

 
פרט לעבודה עם כלבים בתחום הצבאי הייתה מנצל דמות מפתח גם באימון כלבים לצרכי נחייה. בית הספר שלה היה המרכז המוביל בארץ לאימון כלבי נחייה, תחילה למען נכי צה"ל אך בהמשך גם לטובת כלל האוכלוסייה.
ארכיונה האישי של מנצל שמור בארכיון הציוני. הוא כולל מספר רב של תמונות, שמתעדות את תחילת אימון הכלבים בארץ לצרכי צבא כמו גם אימון כלבי נחייה. כמו כן, כולל הארכיון מכתבים אישיים ומקצועיים ומאמרים פרי עטה.