דור של לוחמים וחולמים

מאת: הגיאוגרף ההיסטורי ד"ר זאב זיוון


קיבוץ ניר-עם בראשית בניינו (PHG\1064798) 

קיבוץ ניר-עם בראשית בניינו (PHG\1064798)


"אני שייך לדור של חולמים ולוחמים

​וחולמים מחדש. החלום לא עזב אותנו,

ואנחנו לא עוזבים אותו".

(​צבי גליני, מראשוני ניר-עם, מתוך סיפרו "בין שני בתים", 2007.)​


בט"ו בשבט 1941 נוסד קיבוץ ניר-עם. הוא הוקם בראשית "תקופת הסער" של ההתיישבות בנגב – כפי שכינה אותה יוסף ויץ, מנהל מחלקת הקרקעות והייעור בקק"ל. אחרי שנים, שבהם רווחה התפיסה, כי "הנגב לא יברח" בכל הנוגע לרכישת קרקעות ולהתיישבות, ותמיד קדמו לו אזורים אחרים בעמקים ובשרון, שהיו קלים יותר להתיישבות, עברה על הנגב תקופה של הסתערות התיישבותית מסיבית. הזרז הפוליטי לשינוי היה החלטת ועדת פיל על חלוקת ארץ ישראל לפי העיקרון, כי חלקי שטח יינתנו ליושבים עליה. לפי הצעתה, אמור היה הנגב לעבור כולו לשליטת הערבים. "תקופת הסער" החלה בהקמת שבעה קיבוצים משנת 1941 ועד 1944, המשיכה עם ייסודן של שלוש נקודות המצפה בנגב הדרומי יותר, המשיכה עם עלייתן לקרקע של "11 הנקודות" במוצאי יום כיפור 1946, והסתיימה עם שבעה יישובי עיבוי, שהוקמו באזור בשנת 1947 עד כ"ט בנובמבר.

 

ניר-עם הוקמה כחלק משבעת היישובים הראשונים בנגב על ידי קבוצת "ניר חיים", שנקראה על שם חיים ארלוזורוב. חבריה עלו לנקודה ב-21 בינואר 1943 לאחר תקופת הכשרה בגבעת הקיבוצים ברחובות, שם חיו כקבוצה מאז עלייתם לארץ בשנת 1936 ובקריית ביאליק (סביניה), שם עבדו כפועלים בנמל חיפה במשך שבע שנים. חבריה היו יוצאי תנועת הנוער "גורדוניה" בבסרביה: תנועה עממית, סוציאליסטית, צופית וחלוצית. דמות המופת, שלאורה חינכה הייתה דמותו של אהרון דוד גורדון, החלוץ מדגניה אבי "דת המעדר". תחילה נקרא הקיבוץ על שם הקבוצה, ומאוחר יותר שונה שמו לשדמות. בשנת 1946 נקבע ע"י ועדת השמות של קרן קימת לישראל, כי היישוב ייקרא ניר-עם. האדמות, שעליהן הוקם הקיבוץ, נרכשו תחילה על ידי משה סמילנסקי מרחובות, ומאוחר יותר על ידי קרן קימת לישראל מערביי בית חנון, הכפר הערבי הסמוך. הקיבוץ החדש עיבד 2,300 דונם, וגידל פלחה וגן ירק, ואף החל בהקמת ענפי בעלי חיים (לול, רפת).​ 


על העלייה על הקרקע של קבוצת ניר חיים, מתוך עיתון "הבֹקר", 24 בינואר 1943.

"נקודת הישוב הדרומית ביותר" – על העלייה על הקרקע של קבוצת ניר חיים

מתוך עיתון "הבֹקר", 24 בינואר 1943.


בגבעות הסמוכות לקיבוץ אותרו מקומות מתאימים לקידוחי מים בזכות הגיאולוג ליאו פיקרד. מקידוחים אלה נשאבו המים לצינורות הראשונים של "מקורות" לנגב על פי תכנונו של המהנדס שמחה בלאס: הצינור המערבי הוליך מים עד נירים, והצינור המזרחי עד משמר הנגב. היו אלה צינורות בקוטר שישה (צול) אינטש, והם נרכשו מאנגליה בתום מלחמת העולם השנייה, לאחר ששימשו את האנגלים לכיבוי שריפות בלונדון המופצצת בזמן המלחמה. מפעל המים המקומי של שמחה בלאס הוקם כמפעל זמני עד להקמת מפעל גדול יותר להובלת מים מאזורים אחרים בארץ.


מפת אזור הנגב הצפוני  עם סימון תוואי קווי צינורות המים לנגב, 1946. (KL5M\1562)

מפת אזור הנגב הצפוני, ועליה ציון שמות היישובים מניר-עם עד תל צופים (קיבוץ רביבים) עם סימון תוואי קווי צינורות המים לנגב, 1946. ארכיון המפות והתוכניות של קק"ל (KL5M\1562)סקירה של חברת "מקורות" על מפעל המים בנגב, 9.10.1947 (S25\6990) 
סקירה של חברת "מקורות" על מפעל המים בנגב, שהועברה למחלקה המדינית של הסוכנות, 9.10.1947 (S25\6990)

סידור אספקת המים ליישובי הנגב והכשרת המתיישבים בניר-עם בשימוש המכונות, 1947
סידור אספקת המים ליישובי הנגב והכשרת המתיישבים בניר-עם בשימוש המכונות, 1947. (PHG\1009407)

מפעל המים הפך את ניר-עם למוקד הפעילות בנגב במלחמת העצמאות. כאן ישב מטה הגדוד השני של הפלמ"ח, שהפך לימים לחטיבת הנגב, לכאן הגיעו שיירות האספקה, כאן הופעל בית חולים שדה, וכאן הוכשר שטח נחיתה לטייסת הנגב, שעליה פיקד ראשון עזר ויצמן. עם הפלישה המצרית והרעשת התותחים מבית חאנון עברה חטיבת הנגב מזרחה לקיבוצים דורות ורוחמה. מטבח קיבוץ ניר-עם דאג לספק את צרכיהם של כל הלוחמים באזור, למרות שבהיעדר אספקה עקב המצור על הדרך לא יכלו לעיתים למלא את הצרכים של הלוחמים הרעבים. לימים כתב משה ברכמן, סגן מפקד הגדוד השני של הפלמ"ח, על מרכזיותה של ניר-עם בזמן מלחמת העצמאות: "קשה לי להאמין שניר-עם הייתה "יישוב צעיר" בן חמש, כאשר שימשה בסיס לגדוד השני, להנהלת "מקורות", ל"סולל בונה", שירד לבצר את הנגב, מרכז לשיירות אספקה ובסיס להשתלטות על מרחב הנגב מכביש מג'דל בית גוברין בואכה לגוש גבולות. בסיס מוצק לפי מיטב התפיסה הצבאית, שממנו יצאנו, ואליו שבנו לבטח. חברי ניר עם השתתפו שכם אחד איתנו בקרבות ככל שנדרשו, נהגים, סיירים, עזרה ראשונה ועוד". לאחר המלחמה קיבל הקיבוץ את נס הקוממיות כאות הוקרה מהמדינה.

פניה לוועדת הנגב בנוגע להפעלת בית חולים שדה בניר-עם, מרץ 1948 (A246\32)
פניה לוועדת הנגב בנוגע להפעלת בית חולים שדה בניר-עם, מרץ 1948 (A246\32)

 
חברי הקיבוץ התגברו על קשיי האזור, והקימו משק פורח. בשנות ה-50 הם היו חלוצים בגידול הכותנה בארץ, וזכו להישגים מרשימים ביבולי הסלק. הקיבוץ העביר לתחומו את מפעל הסכו"ם "מכסף", ויחד עם המדגרה היו אלה הענפים התעשייתיים של הקיבוץ. הישג גדול ראה הקיבוץ בתרומתו להקמת בית הספר האזורי. 

בראשית שנות ה-50 הוקם מפעל "ירקון-נגב", המפעל הגדול להולכת מים לנגב, והחליף את השימוש במי הקידוח סמוך לניר-עם. בריכת אגירת המים הישנה, שיצאה מכלל שימוש, נותרה עדות לסיפורי ההתיישבות, הביטחון והמים בנגב. חבר הקיבוץ ניסן צורי נהג לספר למסיירים במקום על תולדותיו ולתת תחושה, כאילו הם נוגעים בהיסטוריה ממש. לימים הוקם בה "מוזיאון המים והביטחון". 

חניכת קו המים המשופר לנגב, שהניחה חברת "מקורות", 17.6.1951 (PHSC\1204915)
אברהם הרצפלד, מ"המרכז החקלאי" חונך את קו המים המשופר לנגב, שהניחה חברת "מקורות". 
הצינורות, ששימשו להובלת המים מקידוח ניר-עם, מונחים על הצינור החדש, 17.6.1951. 
צילום: פריץ שלזינגר (PHSC\1204915)
 
חניכת קו המים המשופר לנגב, שהניחה חברת "מקורות", 17.6.1951 (PHSC\1204905) 
חניכת קו המים המשופר לנגב, שהניחה חברת "מקורות", 17.6.1951. צילום: פריץ שלזינגר (PHSC\1204905)
 
 
 


~ פורסם ב- 25.1.2024 ~​​​

​​
​​​​​​​​​​​​