חג המים בנגב

פיתוח ההתיישבות החקלאית בנגב חייב מרכיב משמעותי במיוחד: מים. הנהגת המדינה הבינה, כי יש להגדיל את תפוקת המים לדרום, והחלה לעמול על תוכנית גדולה להזרמת מים מהירקון אל הנגב – מפעל שלימים התחבר ל"מוביל הארצי". הביצוע הועבר לאחריות חברת "מקורות", שלאחר מלחמת העצמאות תחזקה ופיתחה את מפעל המים הקיים בנגב. ביוני 1951 נחנכה תחנת שאיבה מרכזית תת-קרקעית וחדשנית כשלב מקדים לפני צאתו לדרך של מפעל קו ירקון-נגב.


מאת: הילה כהן, יחידת חינוך והדרכה


ציוד עבודה של חברת "מקורות", 17.6.1951.

ציוד עבודה של חברת "מקורות", 17.6.1951. צלם: פריץ שלזינגר (PHSC\1204904)

 

כשבוע לאחר חג השבועות, ב-17 ביוני 1951, נערך טקס מרשים בנגב הצפוני לחנוך את תחנת השאיבה החדשה ואת החלפת הצינורות הישנים בצינורות גדולים יותר ומשופרים, שהובילו מים מקידוחי גבר-עם וניר-עם. בטקס ציינו גם יובל להקמת קרן קימת לישראל, והובאו ביכורים בזיקה לשבועות. לכבוד האירוע הוקם במקום אמפיתיאטרון לכ-5000 מוזמנים, ונכחו בו נציגים מיישובי הנגב ונציגי "מפעל הנגב" של הסוכנות היהודית ושל קק"ל. ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, היה אמור לכבד את המוזמנים בנוכחותו.


שער הכניסה לטקס חנוכת תחנת שאיבת המים של "מקורות".

שער הכניסה לטקס חנוכת תחנת שאיבת המים של "מקורות". צלם: פריץ שלזינגר, אוסף קרן היסוד (NKH\477261)

 

אלפי המוזמנים חלפו בכניסה למתחם על פני דגלי ישראל מתנופפים, ציוד עבודה של "מקורות" ומיצג על פעילותה להזרמת מים בנגב בעבר ותוכניות לעתיד. במקום הוצבו דוכני תצוגה עם שפע ירקות ממינים שונים, ביכוריהם של 38 משקי הנגב. הבמה הוקמה לצד צינורות המים הגדולים, שנועדו  להזרים כ-15 מיליון מטר מעוקב לשנה לנקודות היישוב הדרומיות.​


מיצג של חברת "מקורות", הממחיש את הגדלת קוטר הצינורות, שבעקבותיו גדלה אספקת המים.

מיצג של חברת "מקורות", הממחיש את הגדלת קוטר הצינורות, שבעקבותיו גדלה אספקת המים מאז המפעל הראשוני ב-1946 ועד 1951. התוכנית למפעל ירקון-נגב, שהקמתו תוכננה להסתיים עד 1955, מוצגת על הלוח השמאלי. צלם: פריץ שלזינגר (PHSC\1204913)


הקהל מבקר בדוכנים, המציגים את תוצרת הנגב. 
  ​הקהל מבקר בדוכנים, המציגים את תוצרת הנגב. אוסף קרן היסוד (NKH\477269)

 

את הטקס פתח והנחה יוסף ויץ מהנהלת קק"ל ומ"מפעל הנגב". הוא סקר את פעילות המוסדות הלאומיים בנגב מאז הקמת רוחמה 40 שנה קודם לכן ועד להקמת היישובים החקלאיים החדשים והזרמת מים למרחבי הנגב. לוי אשכול, מנהל המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית, אמר, כי חברת "מקורות" חוגגת לראשונה בפומבי את הישגיה, וכי לא יעברו שנים רבות עד שמי הירקון יזרמו בשדות הנגב. נשיא המדינה שלח את ברכתו לחוגגים.

 

דוד בן-גוריון תכנן להגיע לאירוע החגיגי ולסובב את ברז המשאבה, כך שתתחיל להזרים מים, אך מחויבותו כשר הביטחון לא אפשרה לו להגיע. דברי התנצלותו וברכתו נמסרו על ידי יוסף ויץ: "לצערי העמוק איני יכול לבוא לחנוכת תחנת השאיבה... תרשו לי, אפוא, לשלוח לכם ברכתי הנאמנה בכתב... מרובים האוצרות הגנוזים עדיין באדמות מולדתנו, עולה על כולמו אוצר המים, מקור חיים, תנובה וצמיחה, שאתם חושפים בלי חסך ומביאים ברכתו לקצה הנגב. אל תשקטו ואל תנוחו, עד שכל ערבות הנגב ירוו וינובו וכל פסיעת אדמה במולדת, בהר ובגיא תחונן ותפרח. תחזקנה ידיכם המרוות עפרות ארצנו."


משתתפי האירוע יושבים על צינור מים חדש וצופים בטקס.

משתתפי האירוע יושבים על צינור מים חדש וצופים בטקס. אוסף קרן היסוד (NKH\477266)

 

אברהם הרצפלד מ"המרכז החקלאי", שהחליף את ראש הממשלה בסיבוב הברז הענק, בירך "שהחיינו וקיימנו", ופתח את המשאבה ביחד עם נציג "מקורות". שלושה סילוני מים ועשרות ממטרות מסוגים שונים המטירו מים, והשמחה הייתה רבה. לאות תודה הגישו להרצפלד עגבנייה מגידולי הנגב במקום פרחים.


אברהם הרצפלד ונציג "מקורות" מסובבים את הברז להזרמת מים לנגב. 
 אברהם הרצפלד, מ"המרכז החקלאי" וא. שמיון, מנהל מפעל הנגב של "מקורות" מסובבים את הברז להזרמת מים לנגב. הצינורות הישנים הונחו על הצינור החדש והמשופר. צילום: פריץ שלזינגר  (PHSC\1204915)

הממטרות החלו לפעול עם סיבוב הברז של תחנת השאיבה.
 הממטרות החלו לפעול עם סיבוב הברז של תחנת השאיבה. אוסף קרן היסוד (NKH\477264)

 

בתום הנאומים והברכות הביאו נציגי היישובים ביכורים פרי עמלם כשי לנציגי קק"ל. החלק האומנותי בניצוחן של שרה לוי ושל גילה צור חתם את האירוע: על הבמה המקושטת הופיעו זמרי מקהלות בשירי ביכורים ומים, להקות רקדנים ותזמורת נוער.


אשכולות ענבים מביכורי הנגב

אשכולות ענבים מביכורי הנגב, אוסף קרן היסוד (NKH\477267)


מביכורי הרפת - עגל צעיר.

מביכורי הרפת - עגל צעיר. צלם: פריץ שלזינגר, אוסף קרן היסוד (PHSC\1204921)


להקת המחול בטקס חנוכת תחנת השאיבה

להקת המחול בטקס חנוכת תחנת השאיבה, אוסף קרן היסוד (NKH\477268)


מופע הרקדניות בטקס

מופע הרקדניות בטקס, צלם: פריץ שלזינגר (PHSC\1204919)


מופע תזמורת הנוער

מופע תזמורת הנוער, צלם: פריץ שלזינגר (PHSC\1204923)~ פורסם ב- 10.6.2024 ~​​​​​